Plan dnia "Piskląt"
7:00 - 8:30
8:30 - 9:00
9:00 - 10:00
10:00 - 11:00
11:00 - 12:00
12:00 - 14:00
14:00 - 14:30
14:30 - 15:00
15:00 - 17:00
Rodzaje zajęć
Umuzykalnienie
Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów.
Wrażliwość muzyczna dziecka kształtuje się od najmłodszych chwil życia. Już w brzuchu mamy maluch reaguje na bodźce dźwiękowe. Zanim jeszcze dziecko zaczyna mówić, przejawia zainteresowanie dźwiękami, odgłosami płynącymi z otoczenia, muzyką. Gdy przyswoi naukę chodzenia, spontanicznie porusza się w rytm muzyki.
Odpowiednio wcześnie rozpoczęte wychowanie muzyczne przynosi efekty ogólnorozwojowe: stymuluje układ nerwowy dziecka do odbioru bodźców, kształtuje wrażliwość, rozwija wyobraźnię. Muzyka i bogaty świat dźwięków to kolejna propozycja rozwijania potencjału dziecka w naszym żłobku. W ciągu całego dnia muzyka jest przede wszystkim tłem wszelkich działań i odpoczynku: głównie klasyczna, ale także jazz, etniczna. N
ajdłużej jednak pozostanie w dziecku, jeśli ją przeżyje, dlatego organizujemy zabawy, które uczą aktywnie słuchać muzyki (m.in. metodą aktywnego słuchania wg Batii Strauss), umożliwiają poznanie brzmienia instrumentów perkusyjnych i uczą wydobywać z nich dźwięk. Śpiewamy także piosenki z akompaniamentem gitary oraz ułatwiamy dziecku wejście w świat muzyki poprzez udział w zajęciach umuzykalniających prowadzonych wg teorii E. E. Gordona („gordonki”). O teorii Gordona można poczytać na stronie Fundacji Kreatywnej Edukacji, która zajmuje się jej rozpowszechnianiem.
Doświadczanie i badanie rzeczywistości
Jakie to wszystko ciekawe!
Mowa i myślenie
Chodzi mi o to, aby język giętki Powiedział wszystko, co pomyśli głowa.
Mowę rozwijamy na kilku płaszczyznach poprzez ćwiczenia oddechowe, fonacyjne, artykulacyjne, usprawniające narządy mowy, opowiadania i zabawy logopedyczne, poznawanie słownictwa dotyczącego otoczenia bliższego i dalszego oraz czynności wykonywanych na co dzień. Wszystko to dokonuje się w toku zabaw z wykorzystaniem rekwizytów, własnego ciała, obrazków, zdjęć, przedmiotów, elementów przyrody. Zajęcia te to również czas, w którym szczególnie ćwiczymy zdolności umysłowe, więc zabawy oscylują m.in. wokół: segregowania, klasyfikacji, planowania, określania kolejności, przewidywania skutków.
Działania artystyczne
Nie istnieje nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić.
Kulinarne zabawy
Nadszedł czas na małe co nieco.
Zabawy w języku angielskim
Książeczki z naszej półeczki
Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.
Dobrodziejstwa płynące z głośnego czytania dzieciom każdy z nas zna. Rozwijanie umiejętności językowych, wzbogacanie zasobu słownictwa, rozwijanie myślenia, pamięci i wyobraźni, poszerzanie wiedzy i dostarczanie wzorców dobrych zachowań to tylko niektóre korzyści głośnego czytania dzieciom. A dzieci to uwielbiają.
Dlatego w naszym żłobku rozwijamy zainteresowanie książką czytając dzieciom bardzo starannie wyselekcjonowane pozycje z bogatej propozycji wydawnictw. Posiadamy biblioteczkę zawierającą opowiadania, wiersze, rymowanki, wyliczanki, książki obrazkowe. Mamy wydzielone miejsce na biblioteczkę i korzystanie z niej.
UWAGA: Książki testujemy na dzieciach. 😉
Zajęcia ruchowe
Życie polega na ruchu i ruch jest jego istotą.
Spotkania ze zwierzętami
Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.